+380 50 387 64 13

moc.liamg%40liam.hcakto

вул. Парково-Сирецька, 23, м. Київ, Україна

ПЕНСІЙНО-АКТУАРНИЙ КОНСУЛЬТАНТ

+380 50 387 64 13

moc.liamg%40liam.hcakto

вул. Парково-Сирецька, 23, м. Київ, Україна

ПЕНСІЙНО-АКТУАРНИЙ КОНСУЛЬТАНТ

МСБО 19: аудиторська перевірка актуарних розрахунків  із залученням експерта

МСБО 19: аудиторська перевірка актуарних розрахунків із залученням експерта

Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку МСБО 19 «Виплати працівникам»  заохочує, але не вимагає, щоб суб’єкт господарювання залучав кваліфікованого актуарія для оцінки всіх суттєвих зобов’язань щодо виплат по закінченні трудової діяльності. Якщо таку оцінку виконано (підприємством чи його актуарієм), то аудитору необхідно мати відповідні докази щодо якості оцінок, розкритих у відповідних розділах фінансової звітності.

      Віктор ГОЛУБ,

       актуарій, доктор технічних наук, професор

        Олександр ТКАЧ,

        актуарій, кандидат технічних наук, доцент

МСБО 19: аудиторська перевірка актуарних розрахунків

із залученням експерта

Продовжуємо розгляд методів та інструментів аудиторської перевірки актуарних розрахунків зобов’язань та витрат, розпочатий нами у попередній статті https://pactuaries.com/blog/msbo-19-auditorska-perevirka-aktuarnih-rozrahunkiv-metodi-ta-instrumenti_1

Серед перерахованих нами основних методів, на другому місці стоїть залучення аудитором зовнішнього експерта.

Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку МСБО 19 «Виплати працівникам» (далі – МСБО 19 або Стандарт) заохочує, але не вимагає, щоб суб’єкт господарювання залучав кваліфікованого актуарія для оцінки всіх суттєвих зобов’язань щодо виплат по закінченні трудової діяльності. Якщо таку оцінку виконано (підприємством чи його актуарієм), то аудитору необхідно мати відповідні докази щодо якості оцінок, розкритих у відповідних розділах фінансової звітності.

Згідно п. 7 Міжнародного стандарту аудиту (МСА) 620 «Використання послуг експерта», «якщо спеціальні знання в іншій галузі, ніж бухгалтерський облік або аудит, необхідні для отримання прийнятних аудиторських доказів у достатньому обсязі, аудитор повинен визначити чи потрібно використовувати роботу експерта аудитора.»

МСА 620 визначено в А.1, що спеціальні знання в іншій галузі, ніж бухгалтерський облік або аудит, можуть, серед іншого, стосуватися таких питань, як «актуарний розрахунок зобов’язань, пов’язаних із страховими контрактами або програмами виплат працівникам".

Програми виплат працівникам, визначені МСБО 19, такі як пільгові пенсії, одноразові виплати при звільненні на пенсію, інші довгострокові виплати працівникам, встановлені колективним договором, не мають відношення до сфери страхування, страхових організацій та страхових контрактів, які регулюються Національним банком України та МСФЗ 17 «Страхові контракти».

МСА 620 наголошує в А.17, що при визначенні компетентності актуарія, необхідно виходити з його спеціалізації: «Наприклад, конкретний актуарій може спеціалізуватися на страхуванні майна та страхуванні від нещасних випадків, але мати обмежені знання щодо пенсійних розрахунків».

Тому в якості експерта аудитору не обов’язково залучати осіб, які виконують обов’язки відповідального актуарія страхової організації. Для оцінки зобов’язань підприємств, які не є страховиками, найкраще підходять кваліфіковані актуарії, які спеціалізуються на актуарних розрахунках пенсійних зобов’язань за МСБО 19. Інформація про таких осіб, серед іншого, є в тендерних пропозиціях постачальників консультаційних послуг на сайті публічних закупівель Prozorro https://prozorro.gov.ua/uk.

Введіть в поле пошуку договорів слова «актуарних розрахунків», після чого отримаєте дані про закупівлі послуг з актуарних розрахунків, виконані договори та кваліфікацію працівників постачальника послуг для цілей звітності за МСБО 19. Актуарії, які є працівниками такого постачальника, мають бути внесені Національним банком України до відповідного Реєстру та мати чинний витяг з нього https://bank.gov.ua/ua/supervision/nonbanks/registers-lists .

Після вибору експерта потрібно укласти з ним договір на платній основі.

Кожен експерт самостійно визначає вартість своїх послуг.

На наше переконання, максимізація прибутку актуарія за рахунок підприємств в умовах війни шкодить інтересам бізнесу та суспільства. Тому, на період дії воєнного стану, ціна послуги експерта ТОВ «ПАК» для цілей оцінки (перевірки) зобов’язань суб’єкта господарювання зафіксована на рівні одного розміру мінімальної зарплати, встановленої законом   https://index.minfin.com.ua/ua/labour/salary/min/  

Як правило, такий договір супроводжується угодою про конфіденційність та нерозголошення експертом інформації про підприємство, яка стане йому відомою внаслідок проведення експертизи актуарних розрахунків (вихідні дані працівників та пенсіонерів підприємства, звіт актуарія підприємства тощо).

Для проведення експертизи актуарію потрібно буде надати:

-       вихідні дані працівників та пенсіонерів підприємства,

-       колективний договір підприємства,

-       звіт актуарія підприємства,

-       розрахункові файли по кожному працівнику та пенсіонеру підприємства.

Головним чинником, що впливає на якість та швидкість проведення експертизи, вихідні дані працівників та пенсіонерів підприємства. А саме – анкети у форматі Excel. Експерти ТОВ «ПАК» використовують анкети, шаблони яких разом з інструкцією можна скачати на нашому сайті https://pactuaries.com/ або на диску за посиланням https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1rEW94lpu_f0lqs6eNy-YQ2Tm4n1lDRq8

Ідеальним є випадок, коли підприємство або аудитор самостійно перенесуть дані з анкет, які були заповнені для попереднього актуарія, в шаблони анкет, надані експертом. В іншому випадку, такий «перенос» даних буде змушений виконувати експерт, що, крім можливих помилок, призведе до зростання трудомісткості робіт та часу на перевірку даних.

Надалі експерт має виконати «паралельний» розрахунок зобов’язань підприємства за кожною програмою з визначеною виплатою. При цьому важливо застосовувати фінансові та, за можливості, інші суттєві припущення попередника (смертність, плинність кадрів тощо).

«Паралельний» розрахунок  актуарного балансу для наданих аудитором анкет та припущень виконується за лічені хвилини за допомогою застосунку «BotIAS 19» https://pactuaries.com/blog/aktuarnij-mlin-prosto-zruchno-vigidno_2

В якості ілюстративного прикладу наведемо фрагменти з актуарного балансу реального підприємства гірничо-металургійного комплексу, розрахованого «паралельно» на підставі наданих анкет, за допомогою застосунку «BotIAS 19» https://pactuaries.com/blog/aktuarnij-mlin-prosto-zruchno-vigidno_2

Надалі експерт має порівняти показники програм згідно актуарного звіту (чисте зобов’язання, вартість послуг тощо) та результати паралельного розрахунку експерта за кожною програмою виплат.

Крім того, експерт має висловити свою думку щодо коректності та сумісності актуарних припущень.

Іноді буває, що попередній актуарій не наводить достатнього обґрунтування показників ключових припущень, таких як ставка дисконту або вибуття працівників за окремими програмами виплат, або вони обрані ним за межами «розумного діапазону» (ринкових показників).

Суперечливими також можуть бути припущення щодо ймовірності працевлаштування, майбутніх заробітків та професій звільнених працівників тощо.

Наслідком некоректних або непідтверджених досвідом припущень можуть бути значні розбіжності в оцінках зобов’язань та витрат.

Якщо розбіжності незначні (ми застосовуємо для цього «правило 10%»), то експерт, дає позитивний висновок.

Якщо ж різниця перевищує 10%, то варто розпочати пошук причин, що призводять до цього.

Найпростіше, що можна зробити – запропонувати попередньому актуарію та експерту аудитора виконати тестовий розрахунок вартості зобов’язань та вартості послуг по визначеній аудитором виборці з 10-20 працівників підприємства.

Щоб сформувати таку вибірку, достатньо випадковим чином (або простою послідовністю підряд) визначити 10-20 працівників в одній анкеті вихідних даних.

Надалі, в ході співставлення результатів, можна виявити причини розбіжностей (методологія, припущення тощо) та надати рекомендації щодо їх усунення.

Ми не розглядаємо і не рекомендуємо ще один метод, який, на нашу думку, є конфліктним та деструктивним. А саме – вимагати від актуарія підприємства провести навчання того, хто його перевіряє, надати останньому всі формули, методики, приклади, програми в Excel та інші подібні речі, що є набутими актуарієм знаннями та його інтелектуальною власністю. До чого це може призвести - тема окремої статті з прикладами конкретних підприємств.

Якщо бажаєте навчитись самостійно виконувати та/або перевіряти актуарні розрахунки (МСБО 19) за допомогою актуарного застосунку«BotIAS 19», будь ласка, звертайтесь до нас https://pactuaries.com

Ми дякуємо вам за витрачений вами час та вітаємо будь-які коментарі та зауваження, які ви можете направити нам повідомленнями через наш сайт.